Prominent & Leading from Kamptee, we offer covilife 40mg tablets, gestoford 100 capsule, cabermax 0.5 mg, terifrac solo injection 600 mcg, stamlo 2.5mg tablets and lubrex ds eye drop.
₹ 300 / Strip of 10 Tablets Get Latest Price
| Strength | 40 MG |
| Usage | Human |
| Packaging Size | 1x10 Tablet |
| Brand | Covilife 40mg |
| Dosage Form | Tablet |
| Prescription | Non Prescription |
| Packaging Type | Strip |
| Shelf Life | 36 Month |
₹ 400 / Strip Get Latest Price
| Strength | 100 mg |
| Brand | Gestoford |
| Form | Soft Gelatin Capsule |
| Active Ingredient | Natural Micronised Prog |
| Usage | Oral |
| Packaging Size | 1x10 Capsules |
| Manufacturer | Leeford |
| Country of Origin | India |
₹ 1063 / Box Get Latest Price
| Cabergoline Strength | 0.5 mg |
| Indication | Lactation Suppression, Hyperprolactinemia |
| Dose Form | Tablet |
| Therapy Area | Endocrinology, Gynecology |
| Packaging Size | 4 tablets strip |
| Storage | Store Below 25°C |
| Brand | Dostinex |
| Prescription Type | Endocrinologist Rx |
| Shelf Life | 24 months |
₹ 12000 / Piece Get Latest Price
| Strength | 600 mcg |
| Manufacturer | Intas Pharmaceuticals Ltd |
| Pack Size | 2.4ml |
| Pack Type | Pen |
| Shelf Life | 36 Months |
| Brand | Terifrac |
| Usage/Application | To Treat Osteoporosis |
| Prescription/Non-Prescription | Non-Prescription |
| Also Gives | PCD Pharma Franchise |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 200 / Strip Get Latest Price
| Strength | 2.5 mg |
| Packaging Size | 30 tablets |
| Salt Composition | Amlodipine |
| Brand | Stamlo |
| Prescription Type | OTC |
| Form | Tablet |
| Dose Form | Oral |
| Packaging Type | Strip |
| Manufacturer Type | Pharma company |
| Country of Origin | India |
₹ 400 / Piece Get Latest Price
| Brand | Lubrex-DS Eye Drop |
| Composition | Carboxymethylcellulose |
| Pack Size | 10 ml |
| Usage | Dry Eye |
| Sterility | Preservative Free |
| Prescription | OTC |
| Shelf Life | 36 months |
₹ 4000 / Strip Get Latest Price
| Brand | Selepeg |
| Strength | 400 mcg |
| Usage | Pulmonary Arterial Hypertension |
| Packaging Size | 1*10 |
| Packaging Type | blister pack |
| Prescription Type | OTC |
| Shelf Life | 36 months |
| Storage Conditions | Room Temperature |
| Composition | Selexipag 400 mcg |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 800 / Tube Get Latest Price
| Form | Gel |
| Time of Use | Day & Night |
| Concern | Pimples/Acne |
| Key Ingredients | Clindamycin, Adapalene |
| Skin Type | All Skin Types |
| Packaging Size | 20 g |
| Special Feature | Dermatologically Tested |
| Packaging Type | Tube |
| Country of Origin | India |
₹ 1049 / Box Get Latest Price
| Range | Wellness |
| Variant | Ashvagandha |
| Pack Size | 10 tablets |
| Usage | Liver Support |
| Diet Preference | Vegetarian |
| Certification | FSSAI |
| Shelf Life | 24 months |
₹ 147 / Strip Get Latest Price
| Strength | 5 mg |
| Composition | Linagliptin |
| Pack Size | 10 tablets |
| Brand | Trajenta |
| Usage | Type 2 Diabetes |
| Prescription Type | Rx Only |
| Release Type | Immediate Release |
| Shelf Life | 24 months |
₹ 300 / Tube Get Latest Price
| Strength | 1% w/w |
| Pack Size | 15 g |
| Prescription | OTC |
| Form | Cream |
| Composition | Clotrimazole 1% |
| Usage Area | Skin |
| Brand | Cipla |
| Packing Type | Tube |
| Shelf Life | 36 months |
₹ 400 / Bottle Get Latest Price
| Strength | 0.2% |
| Pack Size | 160 ML |
| Formulation | Alcohol Free |
| Combination | Chlorhexidine Gluconate (0.2% w/v) |
| Flavour | Mint |
| User Type | Adult |
| Prescription | OTC |
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Packaging Size | 20 g |
| Pack Size | 20 g |
| HQ Strength | Hydroquinone (2% w/w) + Tretinoin (0.05% w/w) + Fluocinolone acetonide (0.01% w/w) |
| Pack Type | Plastic tube |
| Usage | Melasma |
| Prescription | OTC |
| Skin Type | Normal skin |
| Form | Cream |
| Shelf Life | 36 months |
| Brand | Branded |
| Country of Origin | India |
₹ 3000 / Box Get Latest Price
| Variant | Zincovit Tablet |
| Form | Tablet |
| Pack Size | 15 tablets |
| Key Nutrients | Multivitamin |
| Uses | Immunity |
| Prescription | OTC |
| Age Group | Adult |
| Diet Preference | Vegetarian |
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Strength | 5 % |
| Packaging Size | 30 gm |
| Manufactured By | Galderma India Pvt Ltd |
| Brand | Benzac AC 5% Gel |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 400 / Piece Get Latest Price
| Strength | Ketorolac (0.5% w/v) + Moxifloxacin (0.5% w/v) |
| Bottle Size | 5 ml |
| Preservative | Preservative Free |
| Use Case | Bacterial Infection |
| Dosage Form | Eye Drop |
| Patient Group | Adult |
| Pack Type | Plastic Bottle |
| Packaging Size | 1 Bottle |
₹ 300 / Strip Get Latest Price
| Strength | 50 mg |
| Usage | Schizophrenia |
| Patient Type | Adult |
| Form | Uncoated |
| Packaging Size | 10 tablets |
| Release Type | Immediate Release |
| Therapy Class | Atypical Antipsychotic |
| Brand Type | Brand |
₹ 1600 / Piece Get Latest Price
| Strength | 5% w/v |
| Pack Size | 2.5 ml |
| Usage Area | Fingernails, Toenails |
| Packaging Set | With Applicator |
| Composition | Amorolfine 5% |
| Prescription | OTC |
| Brand | Loceryl |
| Form | Nail Lacquer |
| Shelf Life | 36 months |
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Vitamin Type | Mixed Vitamins |
| Composition | Multivitamin Mix |
| Pack Size | 10mlx5ml |
| Pack Type | Ampoule |
| Route | IM |
| With B12 | Yes |
| Form | Injection |
| Application | Human |
| Prescription | Non Prescription |
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Pack Size | 30 g |
| Form | Gel |
| Prescription | OTC |
| Usage Area | Muscle Pain |
| Composition | Diclo + Methyl Sal + Menthol |
| Shelf Life | 36 months |
| Pack Type | Tube |
| Suitable For | Adults |
| Brand | Omnigel |
| Country Of Origin | India |
₹ 900 / Strip Get Latest Price
| Therapy Type | joint pains. |
| Form | Gel |
| Composition | Other Combo |
| Brand | Tendofirm |
| Packaging Type | Strip |
| Target Joint | Multiple Joints |
| Prescription Type | OTC |
₹ 254 / Strip Get Latest Price
| Brand | Zerodol |
| Aceclofenac Strength | 100 mg |
| Release Type | Immediate |
| Packaging Size | 10x10 tablets |
| Packaging Type | Strip |
| Usage | Pain Relief |
| Dosage Form | Tablet |
| Prescription | Prescription Only |
| Shelf Life | 24 months |
₹ 363 / Strip Get Latest Price
| Strength | 15 mg |
| Release Type | Immediate Release |
| Brand | Melorise |
| Form | Tablet |
| Packaging Size | 10 tablets |
| Usage | Rheumatoid Arthritis, Osteoarthritis |
₹ 300 / Strip Get Latest Price
| Norethisterone Strength | 5 mg |
| Pack Size | 10 tablets |
| Brand | Prevent N |
| Usage | Delay Period, Heavy Bleeding |
| Prescription | OTC |
| Packaging Type | Strip |
| Shelf Life | 36 months |
| Storage | Store Below 30°C |
HITESH ADWANI (CEO)
Radhey Shyam Exim
House No. 468/469, Rai Bahadur Oli, Jagnath Mandir Road, Kamptee Cantt Civil Township
Kamptee - 441001, Nagpur, Maharashtra, India